Bhagavad-Gita

Bhagavad-Gita ali ‘Gospodova pesem’ je starodaven zapis pogovora med Krišno in Arjuno (Ardžuno) in predstavlja dragulj indijske duhovne modrosti.

Pogovor, ki se je odvijal 2. decembra leta 3138 pr.n.št. na bojišču Kurukšetre (Haryana, Indija), je potekal pred samim začetkom velikega bojevanja, v katerem je sodelovalo kar 6 milijonov vojakov, trajal pa je med 45-60 minut. Predstavlja osrednji del Mahabharate, starodavnega epa v sanskrtu, ki opisuje dogodke tik pred začetkom dobe kali, in je sestavljena iz 700 verzov v 18-ih poglavjih.
Izjemen dragulj, ki nam v celoti odkriva nauk o samospoznanju ter razodeva znanje o zavesti, karmi, jogi in reinkarnaciji, je preveden v več kot 50 svetovnih jezikov.

Obstaja ogromno število prevodov, od katerih pa se pričujoča izdaja v prevodu in s komentarji A. C. Bhaktivedante Swamija Prabhupade razlikuje po svoji avtentičnosti, saj sporočilo podaja nespremenjeno in tako, kot je v izvorni obliki.

Mohandas K. Gandhi, revolucionar

“Ko me obhajajo dvomi, ko zrem razočaranju v oči in na obzorju ne vidim žarka upanja, se zatečem k Bhagavad-giti in poiščem verz, ki me potolaži in mi tudi sredi največje žalosti izvabi nasmeh na obraz. Kdor se poglobi v nauk Gite, lahko iz nje vsak dan znova črpa veselje in vedno nova spoznanja.”

Ralph Waldo Emerson, pesnik

“Bhagavad-giti dolgujem čudovito izkušnjo. To je bila prva knjiga; bilo je, kot da nam govori ves imperij, ne nekaj malega in nepomembnega, ampak nekaj velikega in jasnega, glas stare inteligence, ki je razmišljala v neki drugi dobi in okolju in tako razkrila enaka vprašanja, ki begajo tudi nas.”

Herman Hesse, pisatelj

“To čudovito razodetje, ta življenjska modrost, ta filozofija, ki se je razcvetela v religijo, je prav to, kar iščemo in kar potrebujemo.”

Dr. Samuel Atkins, profesor sanskrta na Univerzi Princeton

“Akademska in verodostojna izdaja Bhagavad-gite A. C. Bhaktivedante Svamija Prabhupade je name naredila velik vtis. Je najpomembnejše delo tako za akademike kot druge in je zelo uporabna kot priročnik in referenčni vir. To izdajo toplo priporočam vsem svojim študentom.”

Johann Wolfgang von Goethe

“To je knjiga, ki me je v življenju najbolj razsvetlila.”

 

V mesecu decembru, ko vsako leto po celem svetu praznujemo ‘rojstni dan’ Bhagavad-Gite ali Gita Jayanti (Gita Džajanti), vam Gito samo v tem mesecu ponujamo po izredni ceni 12 Eur (redna cena 20 Eur).